2019 INVITED SPEAKERS

Lt. Gen. Todd Semonite
Chief of Engineers and Commanding General
US Army Corps of Engineers

Lloyd Caldwell
Director of Military Programs
US Army Corps of Engineers

James C. Dalton
Director of Civil Works
US Army Corps of Engineers

Stacey K. Hirata
Chief, Military Programs Integration Division
US Army Corps of Engineers

James Bodron
Acting Chief, Civil Works Integration Division
US Army Corps of Engineers

Christopher Gatz
Chief, Interagency and International Services Branch
US Army Corps of Engineers

Mike Schultz
Chief of Interagency and International Services Div, Military Programs
US Army Corps of Engineers

Drew White
Chief, Construction Branch, E&C Division
US Army Corps of Engineers

Kay Riplinger-Baltz
Acting Director, Office of Small Business
US Army Corps of Engineers

Susan Yarbrough
Chief of Contracting, SAC
US Army Corps of Engineers

Col. John Balzano
Deputy Director, Facility Engineering
Air Force Civil Engineering Center

Anthony Costa
Acting Executive Director, Office of Construction & Facilities Management
Department of Veterans Affairs

Ed Litvin
Director, Office of Capital Asset Management, Engineering and Support
Department of Veterans Affairs

Dennis Milsten
Associate Executive Director, Office of Operations
Department of Veterans Affairs

Mat Maucieri
Assistant Deputy Commissioner for Operations
Bureau of Reclamation

Richard Welsh
Construction Engineer
Bureau of Reclamation

Barry Longwell
Construction Office Manager
Bureau of Reclamation

John Klein
Associate General Counsel for Procurement Law
U. S. Small Business Administration

Sam Le
Associate General Counsel for Procurement Law
U. S. Small Business Administration

NAVFAC Speakers:
Rear Admiral John Korka
Commander
Naval Facilities Engineering Command

Joseph Gott
Chief Engineer & Director, Capital Improvements
Naval Facilities Engineering Command

Cindy Readal
Assistant Commander for Acquisition
Naval Facilities Engineering Command

John Crumbley
Safety Program Manager
Naval Facilities Engineering Command

Allison Silver
Senior Contracting Officer
Naval Facilities Engineering Command

Kimberly Armstrong
Senior Construction Engineer
Naval Facilities Engineering Command

Herman Pablo
Construction Product Line Leader, Capital Improvements
Naval Facilities Engineering Command

Tim Bayse
Senior Construction Engineer
Naval Facilities Engineering Command

Daniel Mathews
Commissioner, Public Buildings Service
General Services Administration

Jessica Salmoiraghi
Associate Administrator, Office of Government-wide Policy
General Services Administration

Laura Stagner
PBS Assistant Commissioner for Project Delivery
General Services Administration

Allison Azevedo
PBS Assistant Commissioner, Office of Leasing
General Services Administration

Stuart Burns
PBS Assistant Commissioner, Portfolio Management and Customer Engagement
General Services Administration

Flavio Peres
PBS Assistant Commissioner, Real Property Utilization & Disposal
General Services Administration

David Insinga
Chief Architect
General Services Administration

Stuart Burns
Assistant Commissioner, Portfolio Management and Customer Engagement
General Services Administration

Tracy Marcinowski
Assistant Commissioner, Office of Acquisition Management
General Services Administration

Noller Herbert
Director, Conservation Engineering Division
Natural Resources Conservation Service

Jesse Wilson
National Watershed Rehabilitation Program Manager
Natural Resources Conservation Service

Ralph Smith
Acting National Watershed Operations Program Manager
Natural Resources Conservation Service

Jonathan Chisholm
Supervisory Contract Specialist
Natural Resources Conservation Service

David Pacheco
National Construction Engineer
Natural Resources Conservation Service

Adi Kanga
Managing Director for Construction, Facility and Security Management
Department of State, Bureau of Overseas Buildings Operations

Angel Dizon
Managing Director of Project Development, Coordination, and Support
Department of State, Bureau of Overseas Buildings Operations

Col. John Balzano
Deputy Director, Facility Engineering
Air Force Civil Engineering Center

Christopher Gatz
Chief, Interagency and International Services Branch
US Army Corps of Engineers

Herman Pablo
Construction Product Line Leader, Capital Improvements
Naval Facilities Engineering Command

Tim Bayse
Senior Construction Engineer
Naval Facilities Engineering Command

Jamey Sanders
Division Chair

Shea DeLutis-Smith
Division Vice Chair

Russ Alcorn
Chair, AGC Small Business Committee

Jason Hard
Chair, AGC GSA & VA Committees

Carole Bionda
Past Chair, AGC International Committee

Andy Brown
Chair, AGC Small Business Committee

Todd Roberts
Former Chair, AGC NRCS and BOR

Matt K. McCaulley
Chair, AGC Corps of Engineers Committee—Military Construction

Tim Orr
Chair, AGC Corps of Engineers Committee—Civil Works

Mac Caddell
Chair, AGC NAVFAC Committee

Doug Tabeling
Chair, AGC FAR Committee